Toplantı Masası Seçimi Nasıl Olmalı?

Toplantı Masası Seçimi Nasıl Olmalı?

Firmaların toplantı masası ile ilgili yaptıkları araştırma süreçlerinde akıllarına gelen ilk sorulardan birisi de ‘toplantı masası ölçüleri ne olmalı’ sorusudur?  Genel’de ilk akla gelen büyük bir toplantı masası tercih etmek olduğu için, bir ofis mobilya mağazasına  “mağazanızda ne kadar büyük toplantı masaları var?” sorusu ile gelirler. Bu doğrultuda yapılacak en doğru hareket, doğru soruları sorarak onları doğru seçilmiş bir toplantı masasına yönlendirmektir.

Ofis Toplantı masası

Peki bu sorular ne? Bu soruları sizin için derledik;

Ofislerde doğru masayı seçebilmek için kalıplaşmış temeller vardır. Bunlardan biri kat planını çizmek ve doğru masayı, doğru konumlandırabilmek için ofisin geniş planda çekilmiş birkaç fotoğrafını istemektir. Eğer detaylı bir hesaplama ile uğraşacak vaktiniz yoksa aşağıdaki mantıkta da hareket edebilirsiniz;

Mesela 4×4 metrelik bir odanın ortasına yerleştireceğiniz toplantı masasının ölçüleri, 2×2 metre olması gereklidir. Tüm duvarlardan eşit uzaklıkta konumlanacak masa, oturma ve hareket alanı  sağlayacaktır. 

Ofis boyutu ve şekli hesaplandıktan sonra mağazada ona uygun bir masa seçimi yapılır ya da müşteri arzu eder ise bu masa tasarlanır. Ancak tasarım ve ya seçim öncesi durulması gereken önemli bir nokta vardır; ofis ihtiyaçlarını gidermek.

Bu yüzden toplantı masası seçmeden önce bazı sorular sorulmalı ve ona göre seçim yapılmalıdır.  Bu sorular şöyle:

Toplantı masanız kaç kişiyi karşılayabilmeli?
Bağlantıya ihtiyacı var mıdır?
Masanın odayı ya da etrafı gören merkezi bir noktası olmalı mı?
Masanızı karşılıklı iletişim için mi yoksa direkt olarak çalışma üzerine mi kullanacaksınız?
Masanızın hangi şekilde olmasını tercih edersiniz? (yuvarlak, dikdörtgen ya da oval)
Masanızı ne kadar süre içerisinde istiyorsunuz? (Eğer hızlı bir sürede ihtiyacınız varsa seçenekler kısıtlanır, zaman kısıtlaması yoksa çok daha fazla seçenek sunulabilir.

 

Bu soruları sorup cevaplamak size en uygun toplantı masasını seçebilmek için temel yardımcı kaynak olacaktır. Eğer siz de ofisinize uygun toplantı masasını bulmak isterseniz; Ardeko Ofis Mobilyaları ile iletişime geçerek istediğiniz Toplantı Masasına sahip olabilirsiniz.